MIRE FIGYELJÜNK A JUTALOMFALATOKNÁL
A jutalomfalatok adagolásánál se tévesszük szem elől a lovak takarmányozásának alapszabályait és mindig tartsuk szem előtt a napi takarmányadag egészét.
MIRE FIGYELJÜNK A JUTALOMFALATOKNÁL?
A közhiedelemmel szemben a kockacukor lónak nem való! Szerencsére ma már csak ritkán látni, hogy a lovasok cukkorral kedveskednének négylábú sporttársaiknak, habár a fogszuvasodás a lovaknál csak elenyésző veszélyt jelent, hiszen folyamatosan nőnek a fogaik. A baj inkább akkor jelentkezik, amikor az édes nyál a cukor ropogtatása közben a karámfára és hasonlókra folyik. A lovak ezeket a felületeket lenyalják, s gyorsan vesznek fel rossz szokásokat mint például a karórágás.
A fogkő szintén megemlítendő probléma lovaknál – eltávolítattása költséges és a lovak számára rendkívül kellemetlen. Melasztartalmú takarmányok elősegítik a fogkőtermelődést, ezért válasszunk inkább melaszt nem tartalmazó jutalomfalatokat.
ELŐREGYÁRTOTT JUTALOMFALATOK
Manapság egyre nagyobb választékkal találkozhatunk a piacon. De mire is érdemes figyelni a finomságok vásárlásánál?
a jutalomfalatok is tartalmaznak energiát – tehát csak korlátozott mennyiségben etetessük vagy csökkentsük a többi takarmány mennyiségét
figyeljünk arra, hogy mit tartalmaznak – szélsőséges esetben előfordulhat bizonyos vitaminok és nyomelemek túladagolása
gyógynövényes jutalomfalatoknál tudni érdemes, hogy sok kalciumot tartalmaznak
TERMÉSZETES JUTALOMFALATOK
A sárgarépa – magas béta-karotin tartalma miatt – nagyon egészséges. A béta-karotin az A-vitamin provitaminja, azaz elővitaminja. Nem kell félnünk a túladagolástól, hiszen a szervezet csak annyi béta-karotint változtat át A-vitaminná, amennyire szüksége van. A répákat alaposan tisztítsuk meg, mielőtt a lónak adnánk azokat. Nem szabad fagyottan etetni és a zöld részeket is vágjuk le a magas nitráttartalom miatt.
Fontos arra is figyelni, hogy ne aprítsuk fel a répákat, mert a falánkabb jószágok a répaszeleteket nem rágják meg alaposan, így fennállhat a nyelőcső-elzáródás veszélye. A lovak nem csupán a sárgarépát, de a cukorrépát is szívesen fogyasztják. Nagyobb mennyiségben azonban kerüljük etetését magas cukortartalma miatt.
Almát szintén nyugodtan adhatunk lovainknak – akár nagyobb mennyiségben is. Két-három kilogramm közötti mennyiségekkel nem véthetünk hibát. Mivel az almában tartalmazott pektinek nem a vékonybélben, hanem a vastagbélben viszonylag gyorsan szívódnak fel, nem szabad ennél nagyobb mennyiségeket etetni érzékeny emésztőrendszerű lovakkal, mert hasmenést okozhat. A répához hasonlóan az almát se daraboljuk túl apróra, mert elzárhatja a nyelőcsövet. Sok ló szintén szívesen fogyasztja a banánt – szigorúan héj nélkül! Habár a banánhéj maga nem mérgező, a vegyszerek, amelyekkel permetezik őket, veszélyesek lehetnek lovaink számára.
KENYERET A LÓNAK?
figyelem: a friss kenyér felfúvódást okozhat, ezért lovaknak csak kis mennyiségű, keményre száradt kenyeret szabad adni - jobb a biztonság
a kenyeret a lehető leggyorsabban szárítsuk meg, hogy ne penészedjen
penészes kenyeret tilos etetni - kólikához vezethet, még minimális mennyiségű penész esetében is
Kis mennyiségekben természetesen gondtalanul kedveskedhetünk lovainknak ezekkel a falatokkal. A jutalomfalatok adagolásánál se tévesszük szem elől a lovak takarmányozásának alapszabályait:
alaptakarmányból legalább 1 kg (inkább 1,5 kg) szárazanyag adjunk 100kg-onként. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos, 5-600 kilogrammos hobbiló esetén naponta 10-12 kilogramm jó minőségű réti szénával kell, hogy számoljunk.
ideális az abrak több részre való elosztása úgy, hogy egy-egy etetéskor kisebb (lehetőleg 1 kg-nál nem több) adagokat etessünk
mindig tartsuk szem előtt a napi takarmányadag egészét, ne adagoljunk átgondolatlanul takarmánykiegészítőket